Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşmaları İzmir’de

İstanbul’da olduğu kadar İstanbul dışında da sanata olan ilgiyi ve desteği arttırmak amacıyla Contemporary İstanbul’un altıncı durağı İzmir oldu.Akbank Private Banking desteğiyle 2010 yılından itibaren düzenlenen Çağdaş Sanat Buluşmaları ; sanatçılar, sanatseverler, iş adamları ve koleksiyonerleri İzmir Hilton Oteli’nde bir araya getirdi.

Sanatın yatırım yönünün, sanat koleksiyonerliğine ilişkin bilgilerin uzmanlar tarafından aktarıldığı Çağdaş Sanat Buluşmasına, Akbank Private Banking’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı ‘da katıldı. Davete Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Edwina Sponza ve sanatçı Leyla Gediz konuşmacı olarak düşüncelerini aktardı.

İlk olarak konuşan Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, dünyanın her yerinde çağdaş sanatın sermaye ile buluştuğuna dikkat çekti ve ‘ekonomi ile ilgili güçlü sermaye varsa bu toplantılar olur. Akbank özel müşterilerini bu toplantılara davet ediyor. Çağdaş sanatı merak edenler toplantılara büyük ilgi gösteriyor’ dedi. Sanatçı Leyla Gediz ise çağdaş sanatın daha halka inmediğine dikkat çekerek, ‘Yeni koleksiyonerler yaratmalıyız. Genç sanatçılardan eserler almalıyız. Bunlara ihtiyaç var. Bu tür projeleri sanata dair sorumluluk olarak görüyorum Bunun İzmir’de olması çok önemli çünkü daha önce insanlar sanatsal projeleri görmek ve takip etmek için İzmir’den İstanbul’a geliyordu’ dedi.

Sıkı bir koleksiyoner olan Edwina Sponza ise Türk sanatçıların eserlerini yakından takip ettiğini söyledi ve ‘genç, başarılı sanatçıları destekliyorum. Bu sanatçıların yüzde 80’i İzmirli, Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu bu da bir İzmirli olarak beni mutlu ediyor’ diye konuştu.

Contemporary İstanbul çağdaş sanat buluşmaları Antalya, Bursa, Adana, Ankara ve İzmir’in ardından son olarak İstanbul’da gerçekleşecek. 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşmaları , Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşmaları izmir, izmir çağdaş sanat buluşması