Bsç Kimya, Endüstriyel Temizlikte Liderliğe Oynuyor

Genç İş Adamlarından Burak Çelik endüstriyel temizlik sektörü ve BSÇ Kimya ile ilgili konuştu.BÇS Kimya'nın genç yöneticilerinden Burak Çelik ile endüstriyel temizlik sektörü ve BÇS kimya ile ilgili bilgilendirici bir röportaj yaptık. 

Biraz kendinizden bahseder misiniz Burak Bey?

1985 İzmir doğumluyum. İlkokulu İstanbul’da okudum. Üniversiteyi Ankara’da ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bitirerek tamamladım. Askerliğimi de Ankara’da yaptım. Kişisel sporlar ile uğraşmayı severim. Snowboard ve Karting en sevdiklerim arasındadır.

BSÇ Kimya’nın tarihini anlatır mısınız?

1997 yılında Salik Çelik tarafından kurulmuş bir şirket. 2008 yılına kadar ağırlık üretimimiz fason üretim üzerine iken 2008 yılı itibari ile Türkiye genelinde kendi bayilik ağımızı kurduk.

BSÇ Kimya hakkında bilgi verir misiniz?

BSÇ Kimya endüstriyel temizlik kimyasallarının üretimini ve satışını yapan bir firma. Ürünlerimiz otellerden restoranlara, hastanelerden fabrikalara kadar temizliğin yapıldığı bütün alanlarda kullanılmaktadır.

BSÇ Kimya ismini nereden alıyor?

Burak – Salih – Çelik. Ben ve babamın isimlerinin baş harfleri ve soyadımızdan oluşuyor.

Endüstriyel Temizlik sektörünün durumu nedir?

Bu pazarda tüm Türkiye’ye hizmet verebilen toplamda 6-7 firmayız. Bunların finansal olarak en büyük 2 si uluslar arası yabancı firmalar. Diğerleri tamamen yerel ve küçük ölçekli üreticiler. Pazarın en gelişmiş firmaları yabancı olduğundan sıkıntılar yaşanabiliyor.

Müşterileriniz sizi neden tercih etmeli? Sunduğunuz farklılık nedir?

Biz çözüm üretiyoruz. Her ürünümüzü her yerde değil, kullanılması gereken yerlerde kullanılması gerektiği şekilde öneriyor ve bunun ile ilgili bu ürünleri kullanacak personellere mutlaka eğitimlerini veriyoruz. Ürünlerimizi satana kadar değil, sattıktan sonra da her konuda arkasında durup, satışının sonrasında da her türlü hizmeti vermekteyiz Bunların dışında ekiplerimizin başlarında olan kişiler tecrübeli ve alanlarında kendilerini tamamen kanıtlamış profesyonellerdir. İşlerinde iyi oldukları için nerede neyin bulunması gerektiğini bilirler.
Biz bulunduğumuz sektörde; doğru ürünü, doğru hizmeti, doğru fiyata veriyor ve Böylelikle de “Satış Sonrası Hizmet” satış politikamız ile de tercih edilmemizdeki en önemli sebep haline geliyoruz.

Çalıştığınız kurumlar hangileri?

Hizmet verdiğimiz müşteriler arasında önemli devlet kurumlarından beş yıldızlı otellere, gıda işletmeleri ve fabrikalardan lüks restoranlara kadar çok geniş bir müşteri ağına sahibiz.
Bu sektörün en büyük firmaları arasında yer alan bazı üreticiler için de fason mallar üretiyoruz.

Hedefleriniz nelerdir?

SPK üyesi olmak ve ihracat artışını sağlamak gibi hedeflerimiz var. Bundan 5 yıl öncesiyle kıyaslama yaparsak , satış ve finans olarak 5 kat daha çok büyüdük.
İhracatımız bu yıl ilk olarak başlamasına rağmen şuan ki ciromuzun %5-6’sını kapsıyor. Bunu önümüzdeki yıl %10-12’lere taşımak istiyoruz.

Kimyasal maddeler ile üretim yapıyorsunuz. Çevre ve personelleriniz güvenliği için aldığınız tedbirler var mı?

Her fabrikanın yapması gerektiği gibi iş sağlığı ve güvenliği için yapılabilecek bütün unsurları gerçekleştiriyoruz.
Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitü’sünden alınması gerekli olan izinlere sahibiz. Çevre kirliliğine ve insan sağlığına azami önem veriyoruz.


Yaptığınız işin zorlukları var mı?

Daha çok finansal anlamda zorluk çekebiliyorsunuz çünkü bizim sektörümüzde vadeler çok uzun ayrıca kendi bayilerinizin finansal desteğini de siz yapıyorsunuz. Bu da alacağın ücretin zamanının uzamasına neden oluyor. Bunun dışında temizlik ürünleri her ne kadar tüketim ürünleri arasında yer alsa da konu ödemelere geldiğinde bu bazen göz ardı edilebiliyor.
Ayrıca bizim sektörde merdiven altı diye tabir edilen uygunsuz koşul ve şartlarda üretim yaparak, kesinlikle iş görmeyen ürünleri çok daha ucuza mal ederek satan firmalar var. Bu firmalar daha çok kurum ihalelerinde karşımıza çıkmaktadır. Biz de firma olarak kalitemizden hiç bir zaman ödün vermediğimiz için, bu firmaların girdiği ihalelerde hukuksal açıdan savaşmak zorunda kalıyoruz.

Magazinizmir.com sitesini nasıl buldunuz?

Yeni bir internet sitesi olmasına rağmen başarılı olduğunu düşünüyorum. İş dünyasındaki makaleler ilgimi çekiyor. Görsellikte benim gözümle çok iyi. Umarım daha fazla başarılı olursunuz...

BSÇ Kimya’nın sahibi Cenk Burak Çelik ile yaptığımız söyleşi keyifli ve akıcıydı. Ona bu hoş sohbeti için tekrar teşekkür ederiz.

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER bçs kimya, bçs kimya hakkında, endüstriyel temizlik, endüstriyel temizlik sektörü, bçs kimya, entem, cenk burak çelik, burak çelik, burak çelik bçs kimya