BİE Heyetine Özel Yemek

EXPO 2020 sürecinde İzmir’in adaylık için onayını verecek olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) heyeti Tarihi Havagazı’nda düzenlenen akşam yemeğine katıldı.İzmir'e EXPO incelemesi için gelen 9 kişilik Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) heyeti, birinci gününü “Kültürel Zenginlikler” paneli adı altında düzenlenen akşam yemeği ile sonlandırdı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen yemeğe İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, parti yöneticileri, bürokratlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Yorucu bir program ile ilk günü sonlandırdıklarını belirten İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, İzmir’in kültürel zenginliklerini paylaşmak için biraya geldiklerin söyledi. BİE heyetine birinci gün EXPO yürütme kurulu tarafından hazırlanan sunumların gerçekleştirildiğini belirten Kıraç, “İzmir’in kültürel zenginliğini ve sivil toplum örgütlerini yapısını göstermek için bu etkinliği düzenledik. İzmir bu coğrafyada 8500 yıldır insanlığa hizmet ediyor. Bu bölgenin en büyük zenginliği nedir diye bana sorsalar yetişmiş insan kaynağıdır derim. İzmir’de 6 bin sivil toplum örgütü insanlığa ve bölgemize hizmet etmek için fikir birliğindedir. Bütün İzmir olarak BİE heyetine ev sahipliği yapıyoruz. BİE inceleme heyeti iki gün daha İzmir’de olacak. Bu akşam İzmir’in değişik sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdik. Bu organizasyonu resepsiyon şeklinde yaptık ki yaptıkları ürün ve eserleri görebilsinler. Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin kültür ve müzik yapısını sizlere göstereceğiz. Sağlık temalı bir EXPO adayı olarak İzmir leziz yemeklerin bahsetmeden sözlerimi bitirmek istemiyorum. Bu akşam leziz Akdeniz yemeklerini tadabileceksiniz. Aynı zamanda STK’ların yörelerine özel ürünlerini de tadacaksınız. En uzun ömürlü insanların Akdeniz yöresinde yaşadıklarını söylemek istiyorum. Bunun sebebi sağlıklı ve organik beslenme şeklidir” dedi.

EXPO’nun her ülkenin önemli bir amacı olduğunu belirten BİE İnceleme Heyeti Başkanı Steen Christensen,. EXPO’nun küresel topluluk tarafından kucaklanan bir unsur olduğunun altını çizdi. Christensen, “Güzel misafirperveliğiniz için teşekkür ediyoruz. EXPO süreci ülkeler arasında diyalog oluşturmaktır. Aynı zamanda EXPO yeni girişimler ile ilgili yarınlara miraslar bırakmaktadır ve küresel dünyaya katkı sağlamaktadır. Dünya Expo’su ülkelere olağandışı bir platform sunmakta ve ev sahibi ülkenin uzun vadeli bir vizyonu olarak değerlendirilmektedir. EXPO’lar 160 yıldır gerçekleşiyor ama 160 yaşında zamansız kimliklerdir. BİE’ye üye ülkeler olarak Türkeyi’nin EXPO’larda oynadığı aktif rolü biliyoruz. Bu hafta biz Türkiye tarafından önerilen İzmir’in fizibilite ve yapılabilirliğini denetlemek için geldik. İzmir’in Expo’da sağlık temasını seçmiş. Bu tema Türk kültürüne paraleldir. İzmir bu süreçte başarılar diliyorum” diye konuştu.

9 kişilik heyet ve katılımcılar konuşmaların ardından Türkiye ve Akdeniz mutfağından hazırlanan yemeklerden tatma imkanı buldu. Ege Bölgesi’ne has zeybek gösterini yapıldığı gecede, Ege Bölgesi’ne yöresine ait türkülerden oluşan bir dinleti sunuldu. Heyet gece sonunda İzmir’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütleri tarafından açılan stantları gezdi ve yöreye has yiyeceklerden tattı. 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER expo, expo toplantıları, expo hakkında, bie heyeti, uluslararası sergiler bürosu,magazin izmir, magazin, izmir