Muhabbet’in Oluştuğu Yer; Serander Cafe

Serander Cafe’nin sahiplerinden Eyüp Altıner ile bir söyleşi yapma fırsatı bulduk ve ona Serander hakkında bir kaç soru yönelttik.Serander Cafe oldukça ünlü bir cafe peki Serander ne anlama geliyor?
Karadeniz’de yöresel yerlerde evin yakınında bulunan bir kiler anlamı taşıyor. Bu kilerin özelliği ayaklarında tekerlekli tahtalar var. Bu tekerlekler hiç bir canlının bu kiler içerisinde yer alan besinlere ulaşamaması için yapılmış. Kilere çıkmak için bile yukarıdan bir merdiven indiriyorsunuz. Bu işe yarar kilere de Serander deniyor. Serander Cafe’nin Cevahir şubesinin duvarlarında dedemin evinin resmini çizdirdik. Burada seranderin de tam olarak ne olduğunu gösteriyoruz.

Serander Cafe ne zaman kuruldu, konsepti ve özelliklerinden bahseder misiniz?
Kuruluşumuz 1990 yıllarına dayanıyor. Topkapı da açtık ilk Serander’i. Daha sonra Cevahir’de, Yeditepe Üniversitesi’nde, Golden Park Ormanda ve Bebek Rumeli Hisarında şubelerimizi açtık. Cevahir’de ki alan diğerlerine göre daha küçük. Burası 1000 m2. Diğerleri 2000 m2 ile 3000 m2 arasında değişiklik gösteriyor.
Bebek’te yer alan Serander’de bir yüzme havuzu var. İnsanlar sıkıldıklarında yüzme havuzunu kullanabiliyor ve aynı yerde de nargile içme keyfini yaşıyorlar.
Avm’lerde ilk defa böyle bir konsepti hayata geçiren Serander Cafe’dir.
Her Serander’de bilardo alanı görürsünüz. Bu konsepti de Serander Cafe’ye dahil
Bu arada belirtmek isterim, bazı cafeler tarafından Serander ismi kullanılıyor ve bizim konsept uygulanmaya çalışıyor. Mesela Başakşehir’de yer alan Serander Cafe bize ait değil. Markalalaşmış olmak aslında mutlu edici bir durum fakat müşterilerimiz tarafından verilen hizmetin aynı olmaması kötü algılanabilir. Böyle aksilikler olsun istemeyiz.

Serander Cafe’ye insanlar neden gelmeli?

Serander Cafe her şeyin en kalitesini kullanan bir cafe. Biz içki satmıyoruz. Biz, nargile, çay, türk kahvesi gibi bizlere has ürünleri sunuyoruz. Nargile’de genellikle gerçek tütün kullanılmıyor. Biz bütün içeriğimizi olması gerektiği gibi yapıyoruz. Bu da nargileye ayrı bir tat veriyor.
Çay bile bize geldikten sonra ilk önce eleniyor ve 10 kiloluk çayı biz eleyerek 7 kiloya düşürüyoruz. Bu sayede çayda hiç bir şekilde toz kalmamış oluyor.

Kahveniz, gözlemeniz ve suflenizin tadının harika olduğunu biliyoruz. Bunlar için bir sırrınız var mı?
Kahvemizi burada kendimiz öğütüyoruz. Kahveyi içen kişi o tazeliği fark ediyor ki fark edilmeyecek bir lezzet değil. Kahvelerimizi sunuş şeklimizde oldukça değişik ve ayrıcalıklı. Bir fincan takımını biz 120 liraya yaptırıyoruz. Bu da ilgi çekiyor olabilir. Kahvenin kömürde pişiyor olması da hissedilen tadın daha farklı olmasını sağlıyor. Gerçek bir Türk Kahvesi içiyorsunuz...
Sufle en çok ilgi gören tatlılardan biri. Buraya bir çocuk gelmişti Hollandalı. Sufleyi çok iyi yaptığını söyledi bizde denemek istedik... Serander’ de sufle tamamen çikolatadan yapılıyor ve diğer markalarda olduğu gibi içine krema koymuyoruz. Lezzetinin akılda ve damakta kalmasının sebebi de bu. Sufle de yarattığımız bu tat herkesin ilgisini çekiyor. Bir kere tadan her gelişinde sufle yiyor. Bu ayrıcalığı yaşamakta eşsiz bir duygu.
Gözleme burada müşterilerin gözü önünde yapılıyor. Gözleme yapan teyzemize en kaliteli malzemeleri sunuyoruz. Yöresel lezzet olabilmesi için her türlü imkanı sağlıyoruz. Yöresel lezzetler harmanlanınca da ortaya çıkan tat müşteriler tarafından çok beğeniliyor.

Hedefleriniz neler?
Biz nargile de en büyük olmak istiyorduk ki nitekim öyle oldu. Daha fazla müşteri ve daha fazla mekan açmak istiyoruz. Bunun için bir çok teklif aldığımızda oluyor. Bizde değerlendirmeye çalışıyoruz. Alaçatı ve Çınarçık şuan düşündüğümüz şubeler. Mesela Çınarçık’ta İskele meydanına yakın bir yerden teklif geldi ve bizde değerlendirmeye aldık. Eğer uygun bulursak Çınarcık’ta da bir şubemiz olacak artık.

İzmir hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Benim eşim İzmirli. Karşıyaka-Bostanlı'da oturuyor ki sürekli gidip geldiğim bir şehirdir. Rahat ve güzel bir şehir olduğunu söyleyebilirim. 

Bu güzel ve leziz geçen söyleşi için Eyüp Bey'e tekrar teşekkür ederiz. 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER serander cafe, serander cafe nerede, istanbul serander cafe, eyüp altıner röportaj, eyüp altıner serander cafe, serander cafe sufle, serander cafe gözleme